Úvod O firmě Realizace Certifikace Zaměstnání Kontakty Napište nám

Novinky

1.8.2019

Nové realizace v oblasti dřevěného šindelu

1.7.2018

Pozastavení činnosti

1.2.2018

Připravily jsme pro Vás nové reference v sekci dřevěných teras

1.1.2018

Připravily jsme pro Vás prodej palivového dřeva ...

Připravujeme








ŠINDELOVÁ KRYTINA - Základní informace

    Šindelová krytina patří k jedné z nejstarších krytin vůbec. A přestože byla postupem dějin, jakožto krytina spalná, různými zákony a edikty vytlačována z měst a hodnotnějších objektů. A přestože jí hodně ublížila i doba socialistické nepéče o památky – stále je tu s námi...

    A zřejmě i nadále bude a to nejen díky snahám památkářů o obnovu památek do jejich původních podob a materiálů. Ale zejména díky zdravému, rozšiřujícímu se trendu návratu k přírodě a přírodním materiálům. Ve prospěch šindelové krytiny jistě také mluví její nezaměnitelný vzhled, členitost, punc ruční práce a jedinečná možnost vykrytí prakticky jakéhokoliv tvaru.
    Pro ty z vás, kteří se ještě s šindelem neměli tu možnost blíže seznámit, nebo dokonce uvažují pokrýt šindelem nějakou tu studnu, roubenku či srub přinášíme  základní informace k této krytině.

    Šindel rozdělujeme podle způsobu výroby na štípaný a řezaný.
Štípaný dosahuje díky neporušeným vláknům a pravidelné údržbě životnosti 60 a více let. Řezaný je s životností na třetině štípaného.
    Dále rozlišujeme šindel podle dřeviny z níž je vyroben. U nás je to, řazeno podle četnosti výskytu: smrk, jedle, modřín a dub. Do nadmořských výšek 600m.n.m. a výše a nad zdroje vod,by se měl používat šindel modřínový.

    Podle tvaru a délky šindele rozlišujeme:
název délka (cm) šířka (cm) tloušťka (mm)
šindel (český) 50 - 60 6 - 13 15 - 20
šupina 20 - 40 6 - 13 15 - 20
šindelák 30 - 40 10 - 12 10 dole a 5 - 7nahoře


    Šindelák, neboli švédský, či alpský šindel nemá na rozdíl od šindele a šupiny drážku a břit. A spolu se šupinami se používá ke krytí kopulí a jiných zakřivených ploch. Nutno ještě dodat, že tvary a délky šindele se měnili nejen podle země původu, nýbrž téměř od šindeláře k šindeláři a jsou podstatně ovlivněny kvalitou kulatiny z níž se vyrábí.

    Protože dnes má dřevo řidší přírůstky, doporučuje se tloušťka šindele zvednout na více jak 2 cm.


Podle způsobu krytí rozlišujeme:
  • jednoduché krytí na řídké laťování
  • dvojité krytí na řídké laťování
  • dvojité krytí na husté laťování

    Váha této krytiny se udává 40-50kg/m2 na dvojité krytí. Minimální sklon střechy vhodný pro tuto krytinu je 25 stupňů. Doporučeným spojovacím materiálem jsou pozinkované hřebíky, pokud není šindel impregnován chemickým přípravkem způsobujícím korozi zinku. Ideální je šindel krýt tak, aby každá další řada  šindele kryla hlavičky hřebíků předchozí řady.



Zpět na Odborné články